Kérdésére nem talált választ?

Keressen minket bizalommal!

Elérhetőségek

Telefon: +36 30 309 55 96
email: info@vagdki.hu

Gyepgondozás?

A gyep gondozása és fűnyírás alapvetően meghatározza annak esztétikai megjelenését és élettartamát. A fűnyírás mindig a körülményekhez (évszak, frissen telepített vagy már meglévő gyep) igazodva történik. Különböző tényezők határozzák meg a fűnyírás módját, ezek közé tartozik a gyep életkora (fiatal vagy érett), az aktuális időjárás (tavaszi első nyírás, nyári meleg, csapadékos vagy párás időszak, őszi utolsó nyírás), az öntözés rendszeressége és mennyisége. Emellett lényeges figyelembe venni a talaj tulajdonságait, beleértve a szerkezetét, tápanyagtartalmát, összetételét, pH-értékét, vízelvezetését és víztartó képességét is.

Az egészséges fű titka

Ahhoz, hogy a gyep szép és egészséges legyen, elengedhetetlen, hogy mindig a fűnyírónak és a késeknek megfelelő állapotban legyenek. Ha a kés tompa, akkor a fűszálak sérülnek (szakadnak, tépődnek), ami nehezíti a regenerációjukat. A sérült fűszálak elszíneződhetnek, sárgulhatnak, barnulhatnak, és hajlamosabbak lesznek a gombás fertőzésekre. Az így gyengült gyepet lehet ugyan kezelni permetezéssel, de ehhez hosszú időre (több hét) van szükség, és az eredmény sem garantált.

A gyönyörű sövény nem álom többé!

A növények formálását és növekedésük irányítását általában nyírással végezzük. Különféle formákat hozhatunk létre a növényeken.

A nyírott sövény gondozása nagyrészt függ a növényfajtától. Vannak olyan növényfajták, amelyek gyors növekedésűek, mint például a fagyal, lonc, galagonya, tűztövis stb., ezek évente 4-5 alkalommal igényelnek nyírást. Másrészt vannak lassú növekedésű fajták, például a babérmeggy, buxus, puszpáng, borbolya, magyal stb., amelyek évente csak 1-2 nyírást igényelnek.

Vágd Ki - Profi és gyors munkavégzés!

A sövény optimális növekedéséhez szakszerű ültetésre, rendszeres nyírásra, táplálásra, öntözésre, valamint a kártevők és kórokozók elleni védelemre van szükség. Ha bármelyik ezen feladatot nem megfelelően végezzük vagy elhanyagoljuk, az növények lassabb növekedését, ritkulását, kopaszodását és elnyúlását eredményezheti.

A kártevők és kórokozók többszöri fertőzés esetén akár a növény pusztulását is okozhatják. Ezek ellen permetezéssel védekezhetünk. A leggyakoribb betegségekről és kártevőkről bővebb információkat a kijelölt részen találhatsz.

Fontos megjegyezni, hogy a sövény nyírásakor figyelembe kell venni a növények virágzási idejét. Virágzás előtt és alatt nem ajánlott a sövény nyírása!

Fakivágási szabályozásról általánosságban elmondhatjuk: ahhoz, hogy egy közterületen álló fát kivágjunk, mindenképp engedélyt kell kérnünk a helyi önkormányzattól, sőt, a jelenlegi szabályozás szerint 3000 forint illetéket is kell fizetnünk. Bizonyos törzsméret fölött (gyümölcsfák esetében 20 cm, díszfák esetében 10 cm átmérő) a saját telkünkön található fa kivágását is be kell jelentenünk az önkormányzatnak, azonban az engedélyért nem kell fizetni. A közterületen és magánterületen található fák ültetését, gondozását és kivágását Magyarországon a 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet szabályozza. Más vonatkozik a védett fákra, fasorokra, a közterületen található fák kivágására, más a saját telkünkre és megint más a szabály, ha több fát kell kivágni (például egy építkezés esetén).
 

Néhány fa az alapvető szabályozáson túl is extra védelmet élvez, ilyenek a jelentős városképi környezetben található példányok vagy a védett fák. Sőt, még védett fajba tartozónak sem kell lennie egy fának, ha védelem alatt álló fasor tagja. Ezekben az esetekben nem az önkormányzat, hanem a természetvédelmi hatóság adhat csak engedélyt a kivágásra, ennek eljárási költsége 10 000 forint. Hogy mi számít védettnek, arról a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 1. számú melléklete rendelkezik.   

Ne vágjunk ki egészséges fát, ha nem jelent veszélyt ránk vagy az ingatlanunkra, ha meg tudunk úgy oldani egy építészeti átalakítást, hogy a fát is megóvjuk. Ne vágjuk ki, ha gyógyítható betegségben szenved.

Próbáljuk megvédeni a nagyobb fáinkat (főleg a nem invazív fajokat), a legtöbbnek egy emberöltő is kevés ahhoz, hogy ereje teljében lévő példány legyen belőle. 

Ha engedély nélkül vágunk ki egy fát, és valaki feljelent minket, szabálysértési eljárást indítanak ellenünk. A büntetés mértéke sok mindentől függ: a fa méretétől, fajtájától, mennyiségétől, védettségi fokától, mivel nem csak a szabálysértésért kell kifizetnünk a büntetést, de meg kell térítenünk a kivágott fa értékét is vagy szakszerűen pótolnunk kell. 

 vagyonvédelmi vagy egészségvédelmi oka. Indokolt lehet a fa kivágása például a következő esetekben:

  • a beteg, elkorhadt fát biztonsági okokra hivatkozva kell kivágni
  • ha egy vihar, fagykár vagy földmozgás során károsodik a fa, veszélyesen megdől, meghasad, életveszélyessé válik  
  • ha valamelyik lakó súlyosan allergiás az adott fa termésére, virágára
  • ha egy szükséges építési munkálatot nem lehet másképp elvégezni, csak a fa kivágása árán. 

Ennél a beavatkozásnál a túl sűrűn álló vékonyabb és gyengébb faágak kerülnek eltávolításra, mégpedig úgy, hogy megőrizzük a fa természetes formáját, és megjelenését.

A koronacsökkentésre gyakori okkal szolgál, ha a fa túl erősen árnyékol, vagy kitakarja a kilátást.