Kérdésére nem talált választ?

Keressen minket bizalommal!

Elérhetőségek

Telefon: +36 30 309 55 96
email: info@vagdki.hu

Eresz tisztítás. Miért fontos?

Az épületeken található esőcsatorna nem csupán díszítő elem.

Nagyon fontos szerepet tölt be, mint az esővíz elvezetése és gyűjtése, a homlokzat védelme az áztatástól, és az épületvizek okozta károk megelőzése. Ha rendszeres karbantartás hiányzik, rövid időn belül olyan problémák merülhetnek fel, mint a rozsdásodás, csepegés vagy a szerkezet instabilitása.

A tökéletesen karbantartott eresz nem csak az esztétikai szempontok miatt fontos. Madárürülék, levelek, gallyak, moha és egyéb szennyeződések mind az ereszcsatorna elzáródásához vezethetnek. A bevonat megsérül, korrodálódik, a víz nem tud megfelelően elfolyni, és ezt az alap, a falak, a tetőszerkezet, az épület előtti térkő, valamint az ablakok és ajtók is megsínylik. Emellett a makacs penész kialakulásának és a kártevők megjelenésének kockázata is jelentősen megnő.

Mikor van szükség az ereszcsatorna tisztítására?

Tavasz során hatalmas mennyiségű esőzésre számíthatunk, így nem hagyhatjuk figyelmen kívül az ereszcsatorna rendszeres takarítását. Ugyancsak ősszel is elengedhetetlen ez a feladat, hiszen az lehulló falevelek gyorsan duguláshoz vezethetnek. Ha a víz nem tud elszivárogni, ez télen is súlyos problémákat okozhat. A tető deformálódhat, és az elfagyott ereszcsatornák hatalmas jégcsapok kialakulásához vezethetnek, amik balesetveszélyessé válhatnak olvadás közben.

Ereszcsatorna tisztítás: önkormányzatok, cégek, társasházak és magánszemélyek számára

Az ereszcsatorna tisztítás elengedhetetlen karbantartási feladat szinte minden épülettípus esetében (még akkor is, ha a lefolyókon levélrács található). Ugyanakkor az ingatag létrán történő veszélyes munkavégzés közben gyakran bekövetkeznek súlyos balesetek. Ezen kívül a csapadékvíz zavartalan elvezetése már egy egyszintes családi ház vagy üzlet esetében is rendkívül fáradságos és idegtépő munka. Továbbá, egy több emelet magas társasház, irodaház vagy más vállalati épület esőcsatornáinak karbantartása speciális módszereket és eszközöket igényel, emellett pedig az is előny, ha nem szenvedünk tériszonyban.

Vágd Ki - Profi és gyors munkavégzés!

Szolgáltatásunk révén garantálhatod házad elsődleges védelmi vonalának, az ereszcsatornának tiszta és zavartalan működését. Tapasztalt és képzett takarító szakembereket küldünk, akik precízen és gyorsan látják el feladatukat.

Szükséges ellenőrzést hajtunk végre, megszabadítjuk az ereszcsatorna belső részét felhalmozódott törmeléktől és szennyeződésektől. Egyszóval teljes mértékben gondoskodunk a problémamentes vízelvezetésről.Amennyiben kézi beavatkozásra van szükség, tartunk magunknál egy stabil létrát, de alapvetően teleszkópos nyéllel végzünk munkát. Ezenkívül a magasnyomású mosót is rendszeresen alkalmazzuk az ereszcsatorna tisztítása során. Ügyelünk a megfelelő munkaruházatra: követelésünk a rövid ujjú felső, munkavédelmi nadrág és kesztyű viselése, hogy kollégáink véletlenül se kerüljenek veszélybe. A gyepterület, a kültéri burkolat és a kert védelme, valamint a munkafolyamat gyorsítása érdekében gyakran terítünk ponyvát a terület alá, amelyre kerülnek a levelek, ágak és egyéb dugulást okozó szennyeződések. Amennyiben egy négy emeletnél magasabb ereszhez kell eljutnunk, kosaras emelőgépet alkalmazunk.

Fakivágási szabályozásról általánosságban elmondhatjuk: ahhoz, hogy egy közterületen álló fát kivágjunk, mindenképp engedélyt kell kérnünk a helyi önkormányzattól, sőt, a jelenlegi szabályozás szerint 3000 forint illetéket is kell fizetnünk. Bizonyos törzsméret fölött (gyümölcsfák esetében 20 cm, díszfák esetében 10 cm átmérő) a saját telkünkön található fa kivágását is be kell jelentenünk az önkormányzatnak, azonban az engedélyért nem kell fizetni. A közterületen és magánterületen található fák ültetését, gondozását és kivágását Magyarországon a 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet szabályozza. Más vonatkozik a védett fákra, fasorokra, a közterületen található fák kivágására, más a saját telkünkre és megint más a szabály, ha több fát kell kivágni (például egy építkezés esetén).
 

Néhány fa az alapvető szabályozáson túl is extra védelmet élvez, ilyenek a jelentős városképi környezetben található példányok vagy a védett fák. Sőt, még védett fajba tartozónak sem kell lennie egy fának, ha védelem alatt álló fasor tagja. Ezekben az esetekben nem az önkormányzat, hanem a természetvédelmi hatóság adhat csak engedélyt a kivágásra, ennek eljárási költsége 10 000 forint. Hogy mi számít védettnek, arról a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 1. számú melléklete rendelkezik.   

Ne vágjunk ki egészséges fát, ha nem jelent veszélyt ránk vagy az ingatlanunkra, ha meg tudunk úgy oldani egy építészeti átalakítást, hogy a fát is megóvjuk. Ne vágjuk ki, ha gyógyítható betegségben szenved.

Próbáljuk megvédeni a nagyobb fáinkat (főleg a nem invazív fajokat), a legtöbbnek egy emberöltő is kevés ahhoz, hogy ereje teljében lévő példány legyen belőle. 

Ha engedély nélkül vágunk ki egy fát, és valaki feljelent minket, szabálysértési eljárást indítanak ellenünk. A büntetés mértéke sok mindentől függ: a fa méretétől, fajtájától, mennyiségétől, védettségi fokától, mivel nem csak a szabálysértésért kell kifizetnünk a büntetést, de meg kell térítenünk a kivágott fa értékét is vagy szakszerűen pótolnunk kell. 

 vagyonvédelmi vagy egészségvédelmi oka. Indokolt lehet a fa kivágása például a következő esetekben:

  • a beteg, elkorhadt fát biztonsági okokra hivatkozva kell kivágni
  • ha egy vihar, fagykár vagy földmozgás során károsodik a fa, veszélyesen megdől, meghasad, életveszélyessé válik  
  • ha valamelyik lakó súlyosan allergiás az adott fa termésére, virágára
  • ha egy szükséges építési munkálatot nem lehet másképp elvégezni, csak a fa kivágása árán. 

Ennél a beavatkozásnál a túl sűrűn álló vékonyabb és gyengébb faágak kerülnek eltávolításra, mégpedig úgy, hogy megőrizzük a fa természetes formáját, és megjelenését.

A koronacsökkentésre gyakori okkal szolgál, ha a fa túl erősen árnyékol, vagy kitakarja a kilátást.